Proservice Global Ekibi olarak,
Manisa Bölgesinde;
• Ball Beverage Turkey Paketleme San. ve Tic. A.Ş.
• Viessmann Manisa Isı Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş.
• Tirsan Kardan A.Ş.
• Mubea Otomotiv Parçaları San. Tic. Ltd. Şti.
• Sabaf Beyaz Eşya Parçaları San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Mebak Makina ve Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş.
• Standart Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
• İnci GS Yuasa Akü San. ve Tic. A.Ş.
• Faber a Franke Company

İzmir Bölgesinde;
• Süperpar Otomotiv A.Ş.
• ZF Lemförder Aks Modülleri San. Tic. A.Ş.
• Delphi Technologies
• Gram Equipment Makina San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Norm Civata San. ve Tic. A.Ş.

Bursa Bölgesinde;
• Bosch San. ve Tic. A.Ş.
• Prometal Hafif Metaller Döküm San. ve Tic. Ltd. Şti.
• Oyak Renault Otomobil Fabrikaları

Kocaeli Bölgesinde;
• Cavo Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.
• Ford Otosan Gölcük Fabrikası
• Yazaki Systems Technologies Gölcük

İstanbul Bölgesinde;
• Mercedes Benz Otomotiv Tic. Ve Hiz. A.Ş.

firmalarını ziyaret edip, hizmetlerimizden bahsettik.


Viesmann Isı Teknolojileri Manisa fabrikası, Manisa OSB’de 12 bin 666 metrekare kapalı, 23 bin 900 metrekare açık alan olmak üzere, toplam 36 bin 566 metrekare alan üzerine kurulan bir fabrikadır. Yılda 100 bin adet üretim kapasitesine sahip olup Viessmann marka yoğuşmalı kombi üretimi yapmaktadır.


Ball Beverage Manisa fabrikası ise Manisa Bölgesinde Kapasitesi 300 lt.’yi geçmeyen alüminyum varil fıçı, kova, kutu, vb. imalatı (diş macunu, krem gibi kapaklı tüpler ve katlanabilir kutular ile aerosol kutuları dahil) konularında hizmet vermektedir.


Vestel Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş., 1997 yılında kurulan ve ilk olarak 1999 yılında buzdolabı üretimine başlayan Vestel Beyaz Eşya, bugün Türkiye’nin ilk 3, Avrupa’nın ise en büyük 5 beyaz eşya üreticisi arasında yer almaktadır. Vestel Beyaz Eşya, Manisa’da bulunan toplam 411,6 bin m² kapalı alana sahip üretim tesislerinde buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, pişirici cihazlar, klima ve termosifon üretimi gerçekleştirmektedir. Üretiminin büyük kısmını yurt dışı pazarlara yönelten Vestel Beyaz Eşya’nın toplam gelirlerinin %70-75’i yurt dışı satışlardan oluşmaktadır.


Tirsan Kardan, 60 yılı aşkın otomotiv sanayi tecrübesi ile Kardan Şaftları, Direksiyon Kolonları ve vites kutusu/diferansiyel flanşlarının tasarım ve üretiminde uzmanlaşmıştır. Firmamız, bu ürün gruplarında Türkiye’de ve Dünya çapında birçok OEM ve OES firmalarının tercih ettiği ana tedarikçi konumundadır. Firmamız, Tiryakiler Şirketler Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Dünya’nın dört bir yanındaki müşterilerine Türkiye ve Rusya’daki fabrikalarından üretim ve sevkiyat yapmakta olan Tirsan Kardan, 2016 yılında tescillenmiş olan AR-GE merkezi ile müşterilerinin önümüzdeki yıllarda ihtiyaç duyacağı ürün ve tasarımları geliştirmeye devam etmektedir.


Mubea Group, araç ağırlığını azaltan ve CO2 emisyonlarını azaltarak çevreyi korumaya yardımcı olan benzersiz özelliklere sahip otomobil ürünlerinin geliştirilmesi ve üretiminde dünya lideridir. Bugün 50 üretim, satış ve geliştirme tesisinde dünya çapında 15.000 çalışanla 2.4 milyar € ciro gerçekleştiriyor.


Süperpar Otomotiv A.Ş. İzmir’de Yakıt Sistemleri ve Alüminyum Parçalar Üreticisidir. Ürün grupları Motor Braketleri, Filtre Gövdeleri, Filtre Kafaları, Yağ Emiş Boruları, Baskı Plakaları, Flanş ‘dır. Ayrıca 2018 yılında Caterpillar Tedarikçi Kalite Mükemmellik Prosesi Sertifikasyonu – Platin Seviye almaya hak kazanmıştır.


Dünyanın 125 ülkesinde ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe üretim yapan, Alman ZF grubunun şasi teknolojileri bölümünün Türkiye uzantısı olan ZF Lemförder Aks Modülleri San. ve Tic. A.Ş. (TLM), İzmir Çiğli A.O.S.B. de faaliyet göstermektedir. Bugün geldiği noktada, yaptığı üretimin yaklaşık %80’ini ihraç eden TLM, Türkiye’deki otomobil ve ticari araç firmalarının da en önemli tedarikçilerinden biridir.


Delphi Technologies, dünyanın önde gelen otomotiv orijinal ekipman üreticileri için emisyon ve yakıt tasarrufu zorluklarını çözmeye odaklanan ve dünyanın önde gelen satış sonrası hizmet çözümlerini sunan bir teknoloji firmasıdır. Merkezi İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Delphi Technologies, 24 ülkede teknik merkezler, üretim noktaları ve müşteri destek hizmetleri ile faaliyet göstermektedir.


Gram Equipment  firması 1901 yılında  Danimarka’da kurulmuş olup dondurma makinası  imalatında  dünyanın lider firması konumundadır. Dünya çapında çok sayıda lokasyonda 400’den fazla çalışana iş olanağı sunan Gram Equipment, daha geniş bir  müşteri portföyüne hitap etmek, rekabet olanaklarını güçlendirmek ve kaliteli ürünlerin geliştirilmesi amacı ile Türkiye’deki faaliyetlerine Gram Equipment Türkiye olarak  2014’ten bu yana İzmir Ege Serbest Bölge’de devam etmektedir.


Sabaf Beyaz Eşya Parçaları San. ve Tic. Ltd. Şti., Ana faaliyet alanı ev tipi gazlı pişirici cihaz komponentlerinin üretimi ve satışı yapan %100 yabancı sermayeli bir şirket olarak 2011 yılında Manisa’da   kurulmuştur. Şirket, merkezi Italya / Brescia’da bulunan Sabaf SpA’nın Türkiye üretim yatırımıdır. Sabaf SpA, 50 yılı aşkın süredir ev tipi pişirici cihazlarda kullanılan gaz valfleri, ocak ve fırın yanıcıları gibi komponentleri üretmektedir.Üretiminin yaklaşık %50’si İtalya’da satılmaktadır. Geri kalan %50 ise başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilmektedir.


Mebak Makina ve Yedek Parca San. ve Tic. Ltd. Şti., 2007 yılında Vestel’in daveti üzerine Manisa da kurulmuştur. Vestel’in yan sanayi üretimlerini yapmaktadırlar. Saç metal parçalar, fırın kapı kolları, alüminyum kapı kolları ve alüminyum kulp aksesuarları üretmektedirler.


Klimasan Klima San. ve Tic. A.Ş., dünya genelindeki ticari soğutma pazarında kapsamlı bir çözüm yelpazesi sunmaktadır. Çeşitli ürün ve hizmetler portföyüne ve kapsamlı uzmanlığa sahip olan Klimasan sektörün en büyük şirketlerinden biri olarak büyümeye devam etmektedir. İçecek, dondurma ve gıda hizmetleri perakende sektöründe önde gelen küresel ve bölgesel markalara hizmet veren Klimasan, farklı müşteri ihtiyaçlarını ve pazar gereksinimlerini küresel olarak karşılamak üzere tasarlanan; Metalfrio, Klimasan, Şenocak markalarının altında birçok ürün ve isteğe bağlı veya özel üretim özellikleri beraberinde müşterilerine sunar.


Standard Profil Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., 1977 yılında kurulan, bugün 7 ülkede 12 üretim tesisinde toplam 8000’e yaklaşan çalışana sahip global bir yapıya ulaşmıştır. Kamyondan, en lüks araçlara kadar sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilen Standard Profil, BMW, VW Grubu, General Motors, Renault-Nissan Grubu, Fiat Grubu, Toyota, Ford, Daimler, Volvo,  Peugeot Citroen Grubu gibi dünya otomotiv devlerine sızdırmazlık profili tedarik etmektedir.Genel merkezi İstanbul’da bulunan Standard Profil Grubu, Düzce ve Manisa daki fabrikaları ile Türkiye’de toplam 4500 kişi istihdam etmektedir.Bulgaristan, Çin, Güney Afrika, İspanya, Fas ve Meksika fabrikaları ile 5 kıtada 45 otomotiv üreticisi fabrikaya ulaşmaktadır.  Tüm dünyada  200.000 m2’lik kapalı üretim alanı ve 2017 yılında kaydettiği 400 milyon EUR’luk ciro ile, sızdırmazlık profili alanında Avrupa’da ikinci, dünyada 6’ncı sırada yer almaktadır.


İnci Gs Yuasa Akü San. ve Tic. A.Ş., temeli 1952 yılında atılan İnci Holding’in önemli iştiraklerinden Cevdet İnci tarafından 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Manisa’da 3 üretim tesisi ve İstanbul’da Merkez Satış & Pazarlama Ofisi bulunuyor. 2011 yılında devreye alınan Manisa’daki 2. tesis, Türkiye’nin ilk BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikalı üretim tesisi olma özelliğine sahiptir. Nisan 2019’da açılışı yapılan 3. üretim tesisinin devreye alınmasıyla İnci GS Yuasa otomotiv aküsünde Türkiye’nin en yüksek akü üretim kapasitesine sahiptir.


Faber a Franke Company, Manisa’nın Muradiye beldesinde davlumbaz ve aspiratör üretmek üzere 2000 yılında faaliyete geçmiştir. 2004 yılı sonunda Franke Grubu’nun FABER grubunu satın alması ile beraber Manisa’da Kurulu bulunan bu fabrika aspiratör ve davlumbaz üretmeye devam etmektedir.


Norm Civata San. ve Tic. A.Ş., Yıllık 55 bin ton üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük bağlantı elemanları  üreticisi olan ,toplam üretiminin yüzde 40’ını,  Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Polonya gibi AB ülkeleri yanında ABD ve Meksika gibi Kuzey Amerika ülkelerine gerçekleştirmektedir. Norm Cıvata, Türkiye ve Avrupa’daki otomotiv firmalarının birçoğuna yan sanayi olarak hizmet veriyor. Türkiye’de Fiat-Tofaş, Mercedes Benz Turk, Isuzu, Karsan, Otokar, Valeo, BMC, Turk Traktor, Man Turkiye, Ford-Otosan, Oyak Renault’ya; İsveç’te VOLVO ve SCANIA’ya; Almanya’da VW, Audi, Skoda, SEAT, Porsche; Fransa’da PSA (Peugeot/Citroen) firmalarının direkt montaj hatlarına malzeme veren Norm Cıvata, FORD Motor Company, FIAT, Valeo ve John Deere firmalarının da global tedarikçisidir.


Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bosch Grubunun Türkiye’deki en büyük şirketidir. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ağırlıklı olarak otomotiv sektöründe üretim, geliştirme, satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş., Bursa’daki üç fabrikasında, sektörün önde gelen otomotiv üreticileri için dizel sistemler ve benzinli püskürtme sistemleri üretmektedir. Ayrıca dizel enjektörleri Ar-Ge Merkezi ile yeni teknolojiler geliştirmektedir. 2009 yılından itibaren ATMO adı altında montaj sistemleri, özel makine tasarımı ve imalatına da başlamıştır.


Prometal Hafif Metaller Döküm San. ve Tic. Ltd. Şti., 2000 yılında Bursa’da faaliyetine başlamıştır.Metal Enjeksiyon kalıp tasarımı, imalatı ve yüksek basınçlı hassas zamak ve alüminyum döküm parça üretiminde deneyimli kadrosuyla, otomotivden kapı pencere aksesuarına, elektrik-elektronikten gaz musluklarına kadar birçok değişik sektördeki müşterilerine kaliteli ve güvenilir hizmet vermektedir. Mevcut kapasitesiyle 0,5 gr’dan 1 kg’a kadar zamak döküm parçalar, 2,5 kg-a kadar da alüminyum döküm parçalar üretebilmektedir.


Oyak Renault Otomobil Fabrikaları 1969 yılında Renault markalı otomobillerin Türkiye’de üretilmesi amacıyla kurulan ve bugün faaliyetini OYAK’ın %49 ve Fransız Renault Grubu’nun %51 payı ile sürdüren yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi ile Renault’nun Batı Avrupa dışında en yüksek kapasiteye sahip üretim tesislerinden biridir. Renault marka binek araçların, motorlarının ve başta vites kutusu olmak üzere diğer mekanik parçalarının üretimini ve ihracatını gerçekleştiriyor.


Cavo Otomotiv San.ve Tic. A.Ş., Faaliyet hayatına Kumanda Teli tasarımı ve üretimi ile başlayarak 1984 yılında kurulmuştur. 1987 yılında Renault ile başlayarak çeşitli otomotiv üreticilerinin orijinal parça üreticisi olmuştur. Cavo Otomotiv yıllar içerisinde artan talebi karşılamak amacıyla ilk etapta 1994 yılında Dilovası/Kocaeli’ndeki merkeze, ardından 2012 yılında ise, Taysad Organize Sanayi Bölgesinde (TOSB) yer alan 15.000 m²’lik üretim tesisine taşınmıştır. Cavo Otomotiv, kumanda telleri, emniyet ürünleri ve çeşitli mekanizmaları ile her sene ihracat hacmini geliştirmekte ve yurtiçi piyasada olan hakimiyetini korumaktadır.


Ford Otosan Gölcük Fabrikası, 2001 yılında açılmıştır.2004 yılından itibaren Transit modelinin dünyadaki öncü üretim merkezi haline gelmiştir. Özellikle Avrupa’da önemli başarılara imza atan hafif ticari araç modelleri Transit Custom ve Tourneo Custom’ın üretimine 2012 itibariyle burada başlanmıştır. Ford Otosan Gölcük Fabrikası, şu an Custom modellerinin dünyadaki tek üretim merkezidir. 340.000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 1.600.000 m2 alana sahiptir. Tesiste Takım Kalıp, Press Üretim, Gövde Üretim, Boyahane ve Montaj Alan Müdürlükleri yer almaktadır.


Yazaki Systems Technologies temelleri, kurucusu Sadami YAZAKI’nin 1929’da Japonya’nın ilk kablo donanımını imal etmesiyle atılmıştır. Özellikle otomotiv sektöründe 44 ülkede 462 üretim ve satış merkezi vardır. Uluslararası pazardaki payı %24’tür.YAZAKI ayrıca dünyanın en büyük araba kablo donanımı malzeme ve parçaları imalatçısı ve tedarikçisidir. Kablo donanımını oluşturan parçaları üreterek kaliteyi üretimin daha başından garanti etmektedir.


Mercedes Benz Otomotiv Ticaret ve Hizmetler A.Ş., 1967 yılında Daimler-Benz AG’nin ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir.Mercedes-Benz Türk A.Ş., 31.12.2019 tarihine kadar Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını da gerçekleştirmiştir. Mercedes-Benz Türk A.Ş., 02.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak Daimler AG çatısı altında ayrı bir tüzel kişilik olan “Daimler Truck AG” şirketi altında faaliyetlerine devam etmektedir.